دعای شب قدر: اَللّهُمَّ اِنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفوَ فَاعفُ عَنِّی

لا اله الا الله محمد رسول الله

حکم روزه ی رمضان برای افراد خردسال - رمضان المبارک
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

حکم روزه ی رمضان برای افراد خردسال  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 21 مرداد‌ماه سال 1389 در ساعت 12:35 ب.ظ

حکم روزه ی رمضان برای افراد خردسال. 

 

س: کودک خردسالم در ماه رمضان بر گرفتن روزه اصرار دارد و می دانم که به علت کمی سنّ روزه برایش مضر است اما همچنان بر گرفتن آن اصرار دارد، آیا اجازه دارم با او تند برخورد کنم تا روزه نگیرد؟ 

 

ج: فرزند شما اگر به سن تکلیف نرسیده است روزه بر او واجب نیست، ولی اگر می تواند بدون تحمل مشقت و سختی روزه بگیرد به روزه گرفتن وادارش کنید، زیرا صحابه فرزندان خردسال خود را به روزه وادار می نمودند. ( بخاری(1960). مسلم( 1136).)

تا جایی که بعضی از کودکان در اثر سختیِ روزه گریه می کردندو صحابه به آنان اسباب باز ی می دادندتا با آن خود را مشغول کرده و سختی روزه را احساس نکنند. ولی اگر ثابت شود که روزه برایش ضرر دارد باید کودک را از روزه گرفتن منع نمود، بدلیل این که الله تعالی ما را از سپردن اموال کودکان به دست آنان منع نموده است زیرا بیم آن می رود که مالش را هدر دهد.

 پس دقت کنید وقتی که الله تعالی مسلمانان را از سپردن مال کودکان به آنان منع نموده تا از ضرر و زیان مالی در امان باشند، پس به طریق اولی باید ضرر های جسمی را از آن ها دور کرد، ولی باز هم نباید برای جلوگیری، از روش سخت گیرانه استفاده کرد زیرا سخت گیری در امر تربیت کودکان کاری پسندیده و جالب نیست.

شیخ ابن عثیمین- فقه العبادات- ص (225)

لا اله الا الله محمد رسول الله